Głosowanie przez internet

2009.04.29

Jak donosi "Kurier Szczeciński" powstał prototyp polskiego systemu do głosowania przez internet. Zaprezentowało go Stowarzyszenie Polska Młodych, twórca i pomysłodawca projektu e-głosowania.

Na konferencji w Warszawie ogłosili, że ogólnopolski test systemu odbędzie się 4 czerwca. Głównym założeniem projektu jest umożliwienie udziału w wyborach osobom, mającym ograniczony dostęp do urn wyborczych. E-głosowanie oczywiście nie zastąpiłoby tradycyjnego głosowania.

-"Chcemy w ten sposób umożliwić i ułatwić głosowanie osobom starszym i niepełnosprawnym, które mają problemy z poruszaniem się, studentom, którzy często studiują z dala od swoich okręgów wyborczych, Polakom mieszkającym za granicami kraju"- powiedział na konferencji prasowej koordynator projektu ze Stowarzyszenia Polska Młodych Rafał Flis.

Prof. Mirosław Kutyłowski, twórca systemu, mówił o zachowaniu wymogów konstytucyjności takiej formy głosowania, także wymogu tajności.
-"Wyborca otrzyma potwierdzenie oddania głosu i będzie mógł sprawdzić, czy jego głos został poprawnie zakodowany i policzony. Do głosowania będzie używał dwóch kart - wyborczej i kodującej. Metoda umożliwia oddanie głosu z komputera osobistego w taki sposób, że komputer nie pozna tożsamości kandydata, na którego oddajemy głos"- mówił prof. Kutyłowski.

4 czerwca, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, system ma zostać przetestowany.
-"Jeśli w tym teście weźmie udział ponad 3 miliony internautów, to zaczniemy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie wprowadzenia tego systemu w Polsce"- powiedział Rafał Flis. -"Aby jednak system mógł poprawnie funkcjonować, konieczne będzie wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych"- powiedział współtwórca projektu Filip Zagórski.

Drukuj | Wyślij