Niepełnosprawni mają swój przewodnik

2009.04.22

Jak pisze "Gazeta Lubuska" w Żarach wydano przewodnik dla osób niepełnosprawnych, umożliwiający poruszanie się po mieście. To taka pierwsza publikacja dotycząca miasta.

Z przewodnika mogą także skorzystać osoby w podeszłym wieku, jak i mamy z dziećmi w wózku. Znajdują się w nim obiekty najczęściej odwiedzane przez mieszkańców, np. urząd miasta, ZUS, urząd skarbowy i różne instytucje kulturalne. Przygotowanie "Mapy dostępności" trwało kilka miesięcy, samo zbieranie materiałów zajęło dużo czasu, a autorzy chcieli, aby w przewodniku znalazły się wszystkie informacje, które mogą przydać się osobom niepełnosprawnym. I tak np. w przewodniku można znaleźć odpowiedź na pytanie: jak usytuowane są budynki, czy osoba na wózku inwalidzkim się do niego dostanie, czy osoby niesłyszące powinny zabrać ze sobą tłumacza. Na te i wiele innych pytań odpowie przewodnik wydany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

-"Swoje opinie na temat poszczególnych obiektów mogli zgłaszać niepełnosprawni, w każdej z instytucji przeprowadziliśmy ankiety. Co ciekawe, w trakcie przygotowań wiele instytucji reagowało na nasze uwagi. Na przykład ZUS postarał się o szersze koperty do parkowania. Informacje zawarte w przewodniku odzwierciedlają stan z 1 października ubiegłego roku"- mówi Tomasz Żental z MOPS. Każdy z obiektów otrzymał symboliczną ocenę dostępności, jednak najwyższej oceny - gwiazdki nie przyznano nikomu.

-"To jednak nie koniec naszej pracy, tego typu publikacji będzie jeszcze więcej"- zapowiada Agnieszka Fetzka, kierownik działu rehabilitacji społecznej i zawodowej MOPS. -"Niedługo rozpoczniemy przygotowania do wydania kolejnego tomu, w którym opiszemy dostępność do wszelkich obiektów służby zdrowia. Potem zajmiemy się placówkami edukacyjnymi".

"Mapa dostępności" oraz pierwszy numer kwartalnika "Gniazdo", wydany we współpracy z Fundacją Radość Życia, dostępne są w bibliotekach miejskich.
Można go otrzymać za darmo również w dziale rehabilitacji społecznej i zawodowej w Żarach przy ul. Bohaterów Getta 19. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod nr 0 68 375 56 03 lub pisząc na adres poczta19@mops.zary.pl.

Drukuj | Wyślij