Obywatelska Agencja Informacyjna

Protest w obronie Gopła

2009.04.23 | wiolab

Organizatorzy protestu Stowarzyszenie Goplanie XXI i "Przyjezierze" chcą powtórzyć wynik z poprzedniego roku. Ekolodzy protestują przeciwko budowie kopalni węgla brunatnego, mającej powstać do 2010 roku, zaledwie kilka kilometrów od Gopła. Obawiają się, że obniży się poziom lustra wody, podobnie jak to się stało z Jeziorem Ostrowskim, za co odpowiada odkrywka "Jóźwin 2".

Podczas ubiegłorocznego protestu wyrazili to głośno, zarówno wędkarze, myśliwi, leśnicy, uczniowie, nauczyciele, samorządowcy, parlamentarzyści. Jednak do dzisiaj niewiele się zmieniło.

Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" ma pozwolenie na budowę Ministra Środowiska i ją realizuje. Jednocześnie zapewnia, że odkrywka nie wpłynie na poziom wody w Gople.

"Ziemię mamy tylko jedną, czas na opamiętanie", "Nie dla niszczenia środowiska", "Nie dla odkrywek degradujących jeziora i lasy Pojezierza Gnieźnieńskiego", "Nie dla odkrywki Tomisławicach", "Nie dla lekceważenia głosu społeczeństwa". Takie hasła będą skandować ekolodzy i ich sprzymierzeńcy nad Gopłem.

-"Chcemy, by uczestnicy zobaczyli, jak piękna jest nadgoplańska przyroda i że wszystko to możemy w krótkim czasie stracić"- mówi szef Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Naturalnego "Przyjezierze".

Organizatorom zależy na dużym udziale mieszkańców w proteście. Chcą, aby ich głos był potężny i słyszalny w Brukseli, gdyż czekają na odpowiedź pisma z Brukseli. -"Wiemy, że mamy dużą szansę na zwycięstwo w tej sprawie. Im więcej nas weźmie udział w happeningu, tym będzie lepiej. Oczy przedstawicieli unijnych będą na nas patrzeć"- mówią ekolodzy.